Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Aurelian z dwiema nowymi koncesjami

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
12-01-2012
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Aurelian z dwiema nowymi koncesjami
fot. Aurelian
Spółka Aurelian otrzymała od Ministerstwa Środowiska dwie nowe koncesje na poszukiwanie gazu. Koncesja „Prusice”, sąsiadująca z koncesją Wińsko spółki San Leon, jest uważana za perspektywiczną w odkrytym karbońskim złożu gazu łupkowego, natomiast koncesja „Wetlina” o powierzchni 446km2 znajduje się w południowo-wschodniej części polskich Karpat.

- Te koncesje poszerzą nasz portfel w każdym z dwóch kluczowych obszarów z atrakcyjnymi perspektywami na przekształcenie się w program o niskich kosztach pracy i profilu ryzyka. Obecność węglowodorów jest potwierdzona zarówno w regionie jak i lokalnie w obrębie każdej z nowych koncesji. Ponadto, nasza 100% pozycja kapitałowa daje nam kontrolę nad realizacją programów poszukiwań. Prusice umożliwiają nam również niski koszt wejścia na nowe złoże gazu łupkowego współgrające z naszą wiedzą techniczną i operacyjną. Będziemy zabiegać o wprowadzenie partnerów do obu bloków w celu finansowania programów pracy – powiedział John Smallwood, dyrektor ds. poszukiwań Aurelian.

 

Aurelian uzyskał 100% udziałów w koncesji „Wetlina” położonej w południowo-wschodniej części polskich Karpat w pobliżu obszaru objętego pozwoleniem w Bieszczadach, w którym Aurelian jest partnerem oraz eksploatowanego przez Aurelian obszaru koncesji Snina po stronie słowackiej granicy. Obejmuje ona części bloków koncesyjnych 477 i 478. Obszar koncesji składa się głównie ze śląskiej struktury płaszczowiny fałd i nasunięć karpackich – bogatego obszaru wydobycia węglowodorów w koncesji bieszczadzkiej, gdzie obecnie prowadzone są testy otworu Niebieszczany-1.


Powierzchnia nowej koncesji Wetlina liczy 446,29km2 i obejmuje pole gazowe Wetlina. Pole to zostało odkryte w latach 1965-1970. Zasoby gazu znajdują się w oligoceńskich piaskowcach krośnieńskich i formacjach menilitowych. Dopływ gazu składającego się w ponad 99% z metanu, z wydajnością 41 Nm3/min (2 mln scf/d) został zmierzony na poziomie 2025 – 2075 metrów rzeczywistej głębokości w pionie poniżej poziomu morza w otworze Wetlina-6, chociaż pole to nie zostało zagospodarowane.


Na podstawie wstępnej analizy danych historycznych zidentyfikowano dwa dodatkowe potencjalne złoża mieszczące się w nowej koncesji. Potencjalne zasoby złóż w tych dwóch strukturach, które zgodnie z interpretacją wyników badań zawierają piaskowce ciężkowickie i górne istebniańskie na głębokości poniżej 2000 metrów, szacowane są odpowiednio na 40 bcf i 25 mln bbl.


Spółka Aurelian uzyskała również 100% udziałów w koncesji „Prusice” o powierzchni 758,1 km2 w Polsce Środkowej w południowym basenie permskim. Obejmuje ona części bloków koncesyjnych 286, 287, 306 i 307. Koncesja „Prusice”, obok koncesji Wińsko spółki San Leon, jest uważana za perspektywiczną w odkrytym karbońskim złożu gazu łupkowego. Przewiduje się, że dolny karbon w tym obszarze będzie przewarstwiony czarnymi łupkami pochodzenia morskiego i warstwami piaskowca o grubości ziarna od małej do średniej („facja miału węglowego”). Łupki te znajdujące się w warstwach dolnego karbonu uważa się główne źródło gazu dla wielu pobliskich pól w nadległych warstwach czerwonego spągowca.


W otworach takich jak pobliski 1978 Siciny IG1 stwierdzono lokalnie obecność setek metrów odcinków karbońskich. W „Prusicach” celem jest sekwencja karbońskich osadów westfalu leżących dyskordantnie w nieckach na namurskich warstwach „miału węglowego” o stosunkowo niskim stopniu deformacji tektonicznej. Oprócz karbońskiego złoża gazu łupkowego koncesja ta może mieć również pewien konwencjonalny potencjał w południowym obszarze koncesji „Prusice” w czerwonym spągowcu – na poziomie spągowej części wapienia cechsztyńskiego (PZ1), co zostanie ocenione w programie prac. Osady dolnego i górnego czerwonego spągowca reprezentowane są przez skały wulkaniczne i osadowe o grubości do 300 metrów.

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Intermodal i logistyka

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Rynek Infrastruktury 27 maja 2014

IS: Nowe prawo dotyczące wydobycia surowców uderzy w PGNiG

Intermodal i logistyka

Podatek węglowodorowy w Senacie. Dodatkowe obciążenia zniechęcą inwestorów?

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Intermodal i logistyka

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Rynek Infrastruktury 27 maja 2014

IS: Nowe prawo dotyczące wydobycia surowców uderzy w PGNiG

Intermodal i logistyka

Podatek węglowodorowy w Senacie. Dodatkowe obciążenia zniechęcą inwestorów?

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5